Eesti Maleliit
Facebook
Blogi
Kalender
Eesti reitingud
Medalid
Mõistatused
Reeglid
FIDE reitingud
chess-results.com
MALE VÕISTLUSREEGLID (FIDE)
Seisuga 1. jaanuar 2018

Esilehele

6. - 9. Mäng kellaga
Millal on käik sooritatud?
Käik on sooritatud, kui käik on laual tehtud ja vastase kell on käima pandud.
Käigu sooritamisel ja käigu tegemisel on oluline vahe. Kuni käiku ei ole sooritatud, saab määrustevastast käiku parandada (määrustepärast aga mitte).
Käik on samuti sooritatud, kui tehtud käik lõpetab partii (kella ei ole vaja enam vajutada). Käik loetakse sooritatuks, kui ilma kella vajutuseta teha laual järgmine käik (ehk kaks käiku järjest sooritab eelmise käigu, kui kella ei vajutata). See täpsustus on eriti oluline ajakontrollides, kus tuleb sooritada teatud arv käike etteantud aja jooksul.
Mängijal on alati pärast oma käigu tegemist õigus kella vajutada, isegi siis, kui vastane teeb seejärel oma käigu enne ära. Lubatud on järjestus käik, käik, kella vajutus, kella vajutus.
Millise käega vajutada kella?
Kella tuleb vajutada sama käega, millega tehti käik malelaual.
Seejuures on keelatud hoida sõrme kellanupu peal või selle kohal. Kui maletaja vajutab kella teise käega, kui tehti käik, siis seda ei loeta vale käigu mõttes kahe käega käimiseks (esiteks järgneb hoiatus).
Malendite kohendamine.
Malendeid tohib kohendada ainult see mängija, kelle kell käib.
Seejuures on keelatud hoida sõrme kellanupu peal või selle kohal. Kui maletaja vajutab kella teise käega, kui tehti käik, siis seda ei loeta vale käigu mõttes kahe käega käimiseks (esiteks järgneb hoiatus).
Kui mängija ei ole võimeline ise kella käsitlema
Kohtunik võib määrata talle sobiva abilise kella vajutamiseks. Abilise kella näidud korrigeerib kohtunik oma äranägemise järgi, reeglina ei võeta sellisel juhul abiliselt rohkem aega vähemaks, kui 10 minutit. Füüsilise puude korral mängija kellanäite ei korrigeerita.
Mitu käiku tuleb teha?
Etteantud ajaperioodil tuleb sooritada kas juhendiga kindlaksmääratud arv käike või kui ajaperiood on viimane, siis tuleb sooritada kõik käigud.
Kui nõutud arv käike ei ole sooritatud, siis on tulemuseks kaotus. Siiski, tulemus on viik, kui seisu malelaual ei ole vastase poolt võimalik võita.
Kummal käel asub malekell?
Enne mängu algust otsustab kohtunik, kuhu poole paigutatakse malekell.
Kella näidud peavad kohtunikule olema koguaeg nähtavad. Mängijatel ei ole õigust ise määrata, kummal pool asub malekell.
Malendite kohendamine
Malendeid tohib kohendada ainult see mängija, kelle kell parajasti käib.
NB! See reegel on tublisti erinev ilma kellata mängu reeglist. Kohendada tohib ka vastase malendeid (põhjusega). Mõlemal juhul tuleb siiski oma kohendamise soovist vastast teavitada.
Kui kaua tohib partiile hilineda?
Võistluse juhend (või tunriiri reeglid) võib määrata mingi arv minuteid, mis tohib partiile hilineda. Kui hilinemisaega ei ole fikseeritud, siis on selleks 0 (sekundit). Iga mängija, kes ilmub malelaua juurde hiljem, kui ette nähtud, kaotab partii.
NB! Kohtunik võib hilinemise korral otsustada teisiti, s.t. kaotust mitte määrata. Kui kumbagi mängijat ei ole kohal, siis valge kell käivitatakse, kuid tulemus võib sõltuda kohtuniku otsusest.
Aeg saab otsa
 

Koduleht : Marek Kolk © 2018 | marek [punkt] kolk [ät] ut [punkt] ee