“Male koolidesse” programmis osaleb sel aastal 650 koolilast

delfi.sport.ee | sport.postimees.ee | youtube.com

Oktoobrist alustavad kaheteistkümnes Eestimaa koolis maleõpinguid kokku 650 peamiselt teise klassi last. Pilootprojekti eestvedajaiks on Eesti Maleliit ja Kasparov Chess Foundation.

Üle maailma läbi oma fondi laste ja noorte seas malet propageeriva Garri Kasparovi sõnul on male mängimine kasulik iga lapse arengule, sest muudab mitmete uuringute kohaselt lapsed enesekindlamaks ning tagab lisaks reaalainetest arusaamisele edukuse ka teistes ainetes. “Kuigi programm peaks lähiaastail jõudma kõigisse Euroopa Liidu riikidesse, on mul eriti hea meel, et Eestis oleme napilt poole aastaga jõudnud ideetasandist pilootprojektini,” sõnas male eksmaailmameister Garri Kasparov.

Eesti Maleliidu president Andrei Korobeinik rõhutas just noorte maleõppe tähtsust. “Eelmisel sügisel maleliidu presidendiks asudes sõnastasin ühe selge prioriteedina selle arendava mõttemängu viimise koolidesse,” rõhutas Korobeinik, kelle sõnul on maleõppe jõuda tulevikus kooliprogrammi ka ametliku valikainena. “Loodame eduka pilootprojekti abil tõestada maleõppe kasulikkust. Üks on juba selge – koolide ja laste huvi taha asi ei jää,” kinnitas Korobeinik, kelle sõnul oli huvi pilootprojekti vastu oluliselt suurem tänastest võimalustest.

Täna läbisid tulevased maleõpetajad Tallinnas koolituse, et algavaks male-õppeaastaks paremini valmis olla. “Male koolidesse” pilootprojektis osalevad alanud õppeaastal Tallinna Vanalinna Hariduskolleegium, Gustav Adolfi Gümnaasium, Pärnu Koidula Gümnaasium, Miina Härma Gümnaasium, Tartu Descartes’i Lütseum, Tartu Kommertsgümnaasium, Kuusalu Keskkool, Kiviõli Vene Gümnaasium, Jõhvi Vene Gümnaasium, Ahtme Kool, Juhkentali Gümnaasium ja Tartu Mart Reiniku Kool.

Kasparov Chess Foundationi välja töötatud maleõppe programmis on võimalik osaleda 8-16 aastastel kooliõpilastel, Eestis alustatakse pilootprojekti raames algõppega just kõige nooremate laste seas. “Meie programm võimaldab lastele malemängu õpetada laiemaid maleteadmisi või eriharidust omamata,” rõhutas Garri Kasparov välja töötatud lahenduse kättesaadavust.

Kasparov Chess Foundation on mittetulunduslik fond, mis tegeleb male populariseerimisega ja malehariduse arendamisega kõikjal maailmas. Kasparovi algatatud rahvusvahelisele programmile “Male koolis” avaldas novembris vastu võetud deklaratsioonis oma tugevat toetust ka Euroopa Komisjon ning programmi kasutuselevõtt on plaanis kõigis 27 liikmesriigis. Lisaks Euroopa Liidule on fond aktiivselt tegev Ameerika Ühendriikides, aga ka näiteks Brasiilias, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Gruusias.

Garri Kasparov

Garri Kasparovist sai 1985. aastal ajaloo noorim male maailmameister ning ta püsis malemängijate maailmaedetabeli absoluutses tipus kakskümmend aastat. Kasparovi legendaarsed viis malematši Anatoli Karpovi vastu viisid malemängu uuele tasandile ja sellest sai kaasaegne profisport. Kasparovi janu uute väljakutsete järgi tipnes kuulsate matšidega IBMi superarvuti Deep Blue vastu.

Kasparov loobus profimalest 2005.aastal, et asuda juhtima Vene demokraatlikku liikumist. Garri Kasparov on tunnustatud kõneleja äri- ja poliitilistes ringkondades teemadel nagu inimõigused, juhtimine, tehnoloogia ja strateegiline planeerimine. Tema 2007. aastal ilmunud raamat “How Life Imitates Chess” räägib otsuste tegemisest ning seda on tõlgitud rohkem kui 20 erinevasse keelde.

Nii oma malekarjääri ajal kui pärast seda on Kasparov alati aktiivselt kõnelenud male koolides õpetamise programmide vajadusest. Lisaks sellele tegeleb Garri Kasparov aktiivselt ka heategevusega osaledes heategevuslikel simultaanidel üle maailma ning teostab läbi oma fondi unistust viimaks malet klassiruumidesse üle maailma.

8-16 aastastele lastele ja noortele mõeldud “Male koolis” programmi kaasrahastab alates 2012. aastast ka Euroopa Liit ning selle kasutuselevõtt on plaanis kõigis 27 liikmesriigis.

Rohkem informatsiooni: http://www.kasparovchessfoundation.eu