Juubeliturniir õnnestus

Print

Eesti Spordiselts Kalev korraldas 7.-9. jaanuarini Tallinnas 15. rahvusvahelise kiirmaleturniiri “Meenutades Paul Kerest”. Esimese maletajana võitis Kerese mälestusturniiri teist aastat järjest Aleksei Širov, nimekaim osaleja, eksmaailmameister Anatoli Karpov pidi leppima neljanda-viienda koha jagamisega. Naiste turniiri võitis venelanna Jekaterina Kovalevskaja.

Kõikidel senistel turniiridel on peakohtunikuna tegutsenud Lembit Vahesaar, neljateistkümnel korral on teda abistanud Michel Zdankevitch.

Eelturniiril rohkelt osavõtjaid

Reedel-laupäeval mängitud eelturniiridel osales kokku 134 maletajat, koos finaalturniirile kutsutud nelja mehe ja kolme naisega osales Kerese memoriaalil kokku 141 maletajat üheteistkümnest riigist (Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Saksamaa, Hispaania, Iisrael, Venemaa, Ukraina ja Usbekistan). Tulemused on ära toodud tänase lehe statistikaküljel.

Eelturniiri kaudu pääsesid meeste finaalturniirile Vladimir Malanjuk (Ukraina, FIDE reiting 1. jaanuari seisuga 2474), Juri Balašov (Venemaa, 2469), Mihhail Brodsky (Ukraina, 2515) ja Vladimir Dobrov (Venemaa, 2501). Korraldajate kutsega said otse finaali Aleksei Širov (Hispaania, 2713), Boris Gelfand (Iisrael, 2696), Anatoli Karpov (Venemaa, 2674) ja Mihhail Rõtšagov (Eesti, 2436).

Karpov – Širov (7. voor)

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Rf3 Rf6 4.e3 a6 5.Rbd2 b5 6.cxd5 cxd5 7.Re5 Rbd7 8.a4 b4 9.Rb3 e6 10.Rxd7 Oxd7 11.Od3 a5 12.Le2 Od6 13.Ob5 O-O 14.Od2 Oxb5 15.Lxb5 Re4 16.f3? Lh4+ 17.Ke2 Lf2+ 18.Kd3 Vfb8 19.Ld7 Lxg2 20.fxe4 dxe4+ 21.Kc2 Vc8+ 22.Kb1 Lxh1+ 23.Ka2 Lxh2 24.Lb7 Lh5 25.Vc1 Vd8 26.Lxe4 Ld5 27.Ld3 f5 28.Ve1 Lc6 29.e4 fxe4 30.Vxe4 Lxa4+ 31.Kb1 Ld7 32.Vh4 g6 33.Lh3 Lf7 0:1

Ainsa Eesti maletajana finaalis osalenud Rõtšagov kaotas vaid ühe partii, kuid ei võitnud kordagi ja nii tuli leppida kuuenda-seitsmenda koha jagamisega.

Rõtšagov – Gelfand (6. voor)

1.e4 c5 2.Rf3 e6 3.d4 cxd4 4.Rxd4 Rc6 5.Rc3 d6 6.Oe3 Rf6 7.f4 e5 8.fxe5 Rg4 9.Og1 Rgxe5 10.Ld2 Oe7 11.O-O-O Rxd4 12.Oxd4 O-O 13.Rd5 Oe6 14.Oe3 Oxd5 15.Lxd5 Rg4 16.Od4 Lc7 17.Oc4 Rf6 18.Oxf6 Oxf6 19.Vhf1 Oe5 20.Vf3 Vac8 21.Ob3 Kh8 22.Vdf1 f6 23.h4 Lb6 24.g4 a5 25.a4 Vc5 26.Ld1 Lb4 27.Ld3 b5 28.Ld2 Oxb2+ 29.Kd1 Lxd2+ 30.Kxd2 bxa4 31.Oxa4 Vc4 32.Ob3 Vxe4 33.Vf4 Ve5 34.g5 Vc5 35.Vf5 Oc3+ 36.Kd3 Oe5 37.h5 g6 38.hxg6 hxg6 0:1

Eesti naised esikolmikusse ei pääsenud

Naiste finaalturniirile said personaalse kutse Pia Cramling (Rootsi, 2481), Jekaterina Kovalevskaja (Venemaa, 2466) ja Monika Tsõganova (Eesti, 2211). Eelturniiri kaudu lunastasid koha Tatjana Fomina (Eesti, 2207), Valentina Golubenko (Eesti, 2135), Dagne Ciuksyte (Leedu, 2360), Regina Narva (Eesti, 2076) ja Zivile Sarakauskiene (Leedu, 2183).

Naiste turniiril sai esikoha suhtes otsustavaks 5. voor, kus Kovalevskaja alistas nelja võiduga alustanud Ciuksyte ja haaras ise liidriohjad. Järgnevas voorus võinuks Ciuksyte venelanna taas kinni püüda, kuid ta rahuldus kiirviigiga teise leedulanna Sarakauskiene vastu ja ka viimane voor ei muutnud välja kujunenud esikolmikukohtade järjekorda.

Kovalevskaja – Ciuksyte (5. voor)

1.e4 c5 2.d3 Rc6 3.Rc3 e6 4.g3 g6 5.Og2 Og7 6.Oe3 d6 7.Ld2 La5 8.Rf3 Rd4 9.O-O Re7 10.Rh4 O-O 11.f4 f5 12.Lf2 Od7 13.Vfc1 Oc6 14.Rf3 e5 15.Rd2 Vae8 16.Rc4 Lc7 17.Rd5 Rxd5 18.exd5 Od7 19.c3 exf4 20.gxf4 b5 21.cxd4 bxc4 22.Vxc4 Ob5 23.dxc5 Oxc4 24.cxd6 Lxd6 25.dxc4 Vb8 26.Od4 Vfc8 27.Oxg7 Kxg7 28.Lxa7+ Kh6 29.Ld4 Vb4 30.b3 Ve8 31.Vf1 Lb6 32.Lxb6 Vxb6 33.c5 Va6 34.a4 Vb8 35.c6 Vxb3 36.Vc1 1:0

ESS Kalevi projektijuht Kristiina Männa jäi turniiriga igati rahule. “Karpovi kutsumine oli plaanis juba mitu aastat, eelmisel aastal loobus ta viimasel hetkel ja lubas tänavu kindlalt kohal olla, nii ka läks,” sõnas Männa.

Männa sõnul üritati Tallinna meelitada ka mitmeid noori tippmängijaid. Kontakt oli Norra imelapse Magnus Carlseniga, kes aga loobus tuues põhjuseks mängimise Wijk aan Zees. Ka FIDE maailmameistri Rustam Kasõmdzhanoviga (Usbekistan) oldi kontaktis, Ukraina tulevikumehe Sergei Karjakiniga aga ei õnnestunud ühendust saada. Ehk suudab ESS Kalevil järgmisel aastal taas mõne noore talendi Eestisse tuua, meenutame, et eelmisel aastal osales Teimur Radzhabov.

NOORTE LAHTISED

Tallinnas Paul Kerese nimelises malemajas toimusid 4.-7. jaanuarini Eesti noorte lahtised meistrivõistlused. Turniiri avasid Eesti Vabariigi kultuuriminister Urmas Paet ja Kultuuriministeeriumi kantsler Siim Sukles. Noormeestest võitis Vitali Šlõkov (Maardu MK) 8 punktiga 9st. Neidude turniiril jagasid esikohta Viktorija Ni (Läti), Tuuli Vahtra (Viljandi MS) ja Nadežda Somova (Läti) 7 punktiga 9st.

Eesti kuni 18-aastaste noormeeste meistrivõistlustele pääses lahtiste meistrivõistluste 20 paremat Eesti esindajat, tütarlaste meistrivõistlustele pääses 15 paremat Eesti esindajat. Osalesid Eesti, Läti ja Venemaa maletajad. Tulemused leiab tänase lehe statistikaküljelt. Eesti noorte lahtised meistrivõistlused, Tallinn, 4.-7. jaanuar 2005.

Noormehed. 1. Vitali Šlokov (Maardu MK) 8 punkti 9st, 2.-3. Aleksander Volodin (Kohtla-Järve SK Diagonaal) ja Ilja Vovk (MK Tallinna Vabaettur) 7, 4. Nikolai Kunitsõn (Šahh ja Garde, Tallinn) 6,5, 5. Vjatsheslav Sõskov (Narva MK Maletäht) 6, 6.-11. Sander Kukk (SK Reval-Sport, Tallinn), Sten Kasela (MSK Kasmar, Kilingi-Nõmme), Filipp Akimov (T. Truusi MKK, Tallinn), Tarmo Tuul (T. Truusi MKK, Tallinn), Ivan Moltshanov (MK Tallinna Vabaettur) ja Jevgeni Rumjantsev (Rocca-al-Mare) 5,5, 12.-20. Anton Larin (P.Kerese MK, Tallinn), Kristjan Sarapik (MK Tallinna Vabaettur), Uku Valner (SK Reval-Sport, Tallinn), Oliver Rosenbaum (MK Tallinna Vabaettur), Mikk Espenberg (Akadeemiline MS, Tartu), Aleksei Tihhontshuk (Šahh ja Garde, Tallinn), Kaarel Nestor (SK Reval-Sport, Tallinn), Jüri Holvason (Rocca-al-Mare) ja Georgi Dzhaniashvili (Šahh ja Garde, Tallinn) 5. Mängiti kahes grupis, kokku 65 osavõtjat.

Neiud. 1.-3. Viktorija Ni (Läti), Tuuli Vahtra (Viljandi MS) ja Nadezhda Somova (Läti) 7 punkti 9st, 4. Olga Somova (Läti) 6,5, 5.-6. Natalja Makarova (Maardu MK) ja Jana Airapetjan (Šahh ja Garde, Tallinn) 6, 7.-9. Irina Rukina (Kohtla-Järve SK Diagonaal), Darja Dmitrenko (T. Truusi MKK, Tallinn) ja Kermen Makarova 5,5 (Maardu MK), 10.-14. Kreete Käos (Rocca-al-Mare), Julia Pirovitsh (Narva MK Maletäht), Kati Kuustik (SK Reval-Sport, Tallinn), Ann Narva (SK Reval-Sport, Tallinn) ja Mariann Lutsoja (SK Reval-Sport, Tallinn) 5, 15.-16. Jekaterina Jermolina (MK Tallinna Vabaettur) ja Anna-Maria Pavlova (Venemaa) 4,5. Kokku 30 osavõtjat.

MALE

15. rahvusvahelise Paul Kerese mälestusturniir, Tallinn. 8.–9. jaanuar

Eelturniirid.

A-grupp: 1. Vladimir Malanjuk (Ukraina, reiting 2474) 6 punkti 7st; 2. Juri Balašov (Venemaa, 2469), 3. Mihhail Brodsky (Ukraina, 2515), 4. Vladimir Dobrov (Venemaa, 2501), 5. Jan Ristoja (Soome, 2327) kõik 5, 6. Igor Švõrjov (2485), 7. Gediminas Sarakauskas (Leedu, 2449), 8. Sergei Zagrebelnõi (Usbekistan, 2489) kõik 4,5, 9. Robert Dubrovin (2236), 10. Maris Korstin (2254), 11. Hillar Kärner (2281), 12. Sergei Kalinitschev (Saksamaa, 2516) kõik 4, 13. Kirill Annenkov (Venemaa, 2266), 14. Markku Hartikainen (Soome 2269), 15. Aleksandr Volodin (2232), 16. Ilja Vovk (2182), 17. Valdis Trondenkovs (Läti, 2247), 18. Heikki Westerinen (Soome, 2358) kõik 3,5, 19. Valeri Golubenko (2344), 20. Eino Vaher (2248), 21. Sauli Keskinen (Soome, 2259), 22. Sander Kukk (2137) kõik 3, 23. Monika Tsõganova (2249), 24. Juri Firstov (2241), 25. Vjatšeslav Sõskov (2253) kõik 2,5, 26. Oleg Tarakanov (2243), 27. Vitali Slõkov (2241), 28. Andres Vooremaa (2282) kõik 2, 29. Aris Ozolinš (2244) 1,5, 30. Kalju Värk (2201) 1.

B-grupp (84 maletajat). 1. Juri Agafonov (Läti, 2211) 7, 2. Brait Lelumees (2196) 6, 3. Artjom Jeremejev (2176), 4. Taago Hiiesalu (2095), 5. Thomas Ristoja (Soome, 2198), 6. Margus Sööt (2170) kõik 5,5, 7. Kaimar Puusepp (2168), 8. Raivo Koskre (2105), 9. Dmitris Pogrebnovs (Venemaa, 2239), 10. Kristjan Sarapik (2065), 11. Valdo Müütnik (2145), 12. Nikolai Kunitsõn (2149), 13. Andrei Studentsov (2223) kõik 5, 14. Maris Kanasts (1978), 15. Raul Rebane (2100), 16. Harald Koitla (2083), 17. Audis Strumpe (2064), 18. Vjatšeslav Garber (2192), 19. Uku Valner (2051), 20. Vladimir Iljitšov (1993), 21. Vsevolov Dudzinskis (Läti, 1507), 22. Janis Isakovs (Läti 2001), 23. Pjotr Nikitin (2161) kõik 4,5.

Naised: 1. Tatjana Fomina (2265) 6, 2. Valentina Golubenko (2142) 5, 3. Dagne Ciuksyte (Leedu 2360) 5, 4. Regina Narva (2102) 4,5, 5. Zivile Sarakauskiene (Leedu, 2183) 4,5, 6. Viktoria Baškite (2170) 4,5, 7. Merike Rõtova (1997) 4, 8. Jana Airapetjan (1847) 4,5, 9. Renate Praude (Läti, 2054) 3,5, 10. Natalja Makarova (1868) 3,5, 11. Tuuli Vahtra (2019) 3,5, 12. Triin Narva (1679) 3,5, 13. Katrina Korban (1481) 3,5, 14. Kreete Käos (1740) 3,5, 15. Kermen Makarova (1909) 3, 16. Mariann Lutsoja (1535) 3, 17. Anna-Maria Pavlova (Venemaa, 1600) 2, 18. Ann Kulasalu (1600) 2, 19. Anna Lapidus (1575) 2, 20. Emmi Osula (1501) 0.

Finaalturniirid.

Mehed: 1. Aleksei Širov (Hispaania, 2713) 5,5, 2. Vladimir Malanjuk (Ukraina, 2474) ja Juri Balašov (Venemaa, 2469) 4, 4. Anatoli Karpov (Venemaa, 2674) ja Boris Gelfand (Iisrael, 2696) 3,5, 6. Mihhail Brodsky (Ukraina, 2515) ja Mihhail Rõtšagov (Eesti, 2484) 3, 8. Vladimir Dobrov (Venemaa, 2501) 1,5. I voor: Mihhail Rõtšagov – Aleksei Širov 0,5:0,5, Vladimir Malanjuk – Juri Balašov 0,5:0,5, Vladimir Dobrov – Boris Gelfand 0,5:0,5, Anatoli Karpov – Mihhail Brodsky 0,5:0,5. II voor: Rõtšagov – Malanjuk 0,5:0,5, Balašov – Dobrov 1:0, Gelfand – Karpov 0:1, Širov – Brodsky 0,5:0,5. III voor: Dobrov – Rõtšagov 0,5:0,5, Malanjuk – Širov 0,5:0,5, Karpov – Balašov 0,5:0,5, Brodsky – Gelfand 0,5:0,5, IV voor: Rõtšagov – Karpov 0,5:0,5, Malanjuk – Dobrov 1:0, Balašov – Brodsky 0,5:0,5, Širov – Gelfand 0,5:0,5. V voor: Brodsky – Rõtšagov 0,5:0,5, Karpov – Malanjuk 0,5:0,5, Dobrov – Širov 0:1, Gelfand – Balašov 0:1. VI voor: Rõtšagov – Gelfand 0:1, Malanjuk – Brodsky 1:0, Dobrov – Karpov 0,5:0,5, Širov – Balašov 1:0. VII voor: Balašov – Rõtšagov 0,5:0,5, Gelfand – Malanjuk 1:0, Brodsky – Dobrov 1:0, Karpov – Širov 0:1.

Naised: 1. Jekaterina Kovalevskaja (Venemaa, 2466) 5,5, 2. Dagne Ciuksyte (Leedu, 2360) 5, 3. Pia Cramling (Rootsi, 2481) 4,5, 4. Tatjana Fomina (Eesti, 2265) 3,5, 5. Zivile Sarakauskiene (Leedu, 2183) ja Monika Tsõganova (Eeesti, 2249) 3, 7. Valentina Golubenko (Eesti, 2141) 2, 8. Regina Narva (Eesti, 2102) 1,5. I voor: Dagne Ciuksyte (Läti) – Regina Narva (Eeesti) 1:0, Tatjana Fomina (Eeesti) – Valentina Golubenko (Eesti) 0,5:0,5, Pia Cramling (Rootsi) – Zivile Sarakauskiene (Leedu) 1:0, Monika Tsõganova (Eesti) – Jekaterina Kovalevskaja (Venemaa) 0:1. II voor: Ciuksyte – Fomina 1:0, Golubenko – Cramling 0:1, Sarakauskiene – Tsõganova 0,5:0,5, Narva – Kovalevskaja 0,5:0,5. III voor: Cramling – Ciuksyte 0:1, Fomina – Narva 0,5:0,5, Tsõganova – Golubenko 1:0, Kovalevskaja – Sarakauskiene 1:0. IV voor: Ciuksyte – Tsõganova 1:0, Fomina – Cramling 1:0, Golubenko – Kovalevskaja 0:1, Narva – Sarakauskiene 0:1. V voor: Kovalevskaja – Ciuskyte 1:0, Tsõganova – Fomina 1:0, Cramling – Narva 1:0, Sarakauskiene – Golubenko 1:0. VI voor: Ciuksyte – Sarakauskiene 0,5:0,5, Fomina – Kovalevskaja 0,5:0,5, Cramling – Tsõganova 1:0, Narva – Golubenko 0:1. VII voor: Golubenko – Ciuksyte 0,5:0,5, Sarakauskiene – Fomina 0:1, Kovalevskaja – Cramling 0,5:0,5, Tsõganova – Narva 0,5:0,5.

Pärnu noorte maleturniir «Tere talv!»

Aastasarja üldjärjestus (kokku 72 osalejat).

14a ja vanemad poisid: 1. Ivo Soosaar (Vändra), 2. Sten Kasela (Kilingi-Nõmme), 3. Virkko Porolainen (Vändra),

tüdrukud: 1. Liina Merihein, 2. Aliise Allik, 3. Kadi Kalmo (kõik Lõpe).

Kuni 13a poisid: 1. Tõnu Heinmets, 2. Janari Kasemets (mõl Paikuse), 3. Kalmer Suigussaar (Kilingi-Nõmme),

tüdrukud: 1. Helina Kasela (Kilingi-Nõmme), 2. Kaisa Mihklepa (Lõpe), 3. Annika Ojasild (Tihemetsa). Kuni

10a poisid: 1. Marten Jaanimets (Paikuse), 2. Hardi Kaasiku (Kilingi-Nõmme), 3. Siim Reinart (Lõpe),

tüdrukud: 1. Mari-Heleen Lillemäe (Kilingi-Nõmme), 2. Jaanika Matiesen, 3. Cristin Kallas (mõl Tori).

Allikas: Rein Aru