Soome esimaletaja Tomi Nybäck soovib saada poliitikuks

Print

Viimaste aastatega kindlalt Soome esimaletajaks kerkinud 19-aastane Tomi Nybäck saavutas rahvusvahelise suurmeistri tiitli eelmisel aastal, kui oli võitnud turniiri Heart of Finland. Professionaalse maletaja raske tee valinud Nybäck nimetab oma valiku peamise eelisena tõsiasja, et valitud elukutse võimaldab tal palju maailmas ringi reisida. Üldjuhul makstakse Nybäcki tasemel maletajate reisikulud kinni, seda kas turniiri korraldajate või kohaliku maleliidu poolt. Nybäck õpib Helsingi ülikooli matemaatikateaduskonnas. Sügisel kandideerib ta kohalikel valimistel Tuusula piirkonnas partei Kokoomus nimekirjas. Poliitika huvitab noort soomlast väga.

Selleks, et maailma males aktiivsemalt kaasa rääkida, loodab Nybäck järgmise aasta alguseks saavutada reitingu 2600. Äsja Tallinnas lõppenud Kerese mälestusturniiril ta oma reitingut veidi kaotas, kuid selle loodab ta järgnevate heade esinemistega tasa teha.

Malega tegeleb Nybäck umbes kaks tundi päevas, ta tunnistab, et peaks asja palju tõsisemalt võtma ja päevas kuni kaks korda enam aega malele pühendama. Oma trumbiks loeb ta positsioonimängu. Sellest lähtuvalt valib ta ka avangurepertuaari, püüdes vältida teravaid variante. Nimekaimad vastased, kes Soome noorele suurmeistrile alistumise märgiks käe on pidanud ulatama: Predrag Nikolic Bosnia ja Hertsegoviinast, Rustem Dautov Saksamaalt ja tulevikumees Šakhriyaz Mamedyarov Aserbaidzhaanist. Juba sel nädalal hakkab Nybäck esikohta kaitsma turniiril Heart of Finland, kindlasti on plaanis kaasa mängida ka maleolümpial Hispaanias, kus Nybäck mängib Soome koondise esimesel laual. Samuti osaleb soomlane Saksamaa Bundesligas Bremeni Werderi koosseisus.

Novembris on lootust Nybäcki taas Eestis näha, sest ta on kutsutud Kerese mälestusfestivali raames toimuvale kinnisele kiirturniirile, kus teiste seas teevad kaasa Viswanathan Anand Indiast, Magnus Carlsen Norrast ning Jaan Ehlvest ja Kaido Külaots Eestist. Kuuenda osalejana on välja pakutud Emil Sutovsky Iisraelist, kuid samas spekuleeritakse ka äsja FIDE maailmameistriks kroonitud 24-aastase Rustam Kasimdzhanovi nimega.

Tomi Nybäck

Sündinud: 3.04.1985 Järvenpääl
FIDE reiting: 2562 (maailma nr. 211)
Saavutused: kuni 18-aastaste noorte EMil pronks 2002, kuni 18-aastaste noorte MMil pronks 2003, Heart of Finland võitja 2003, Rilton Cupi võitja 2004
Keeled: soome, rootsi, inglise
Hobid: male, matemaatika, poliitika, jõusaal, kirjandus, kino